This Is How Much You’ll Spend on Groceries If You Live in Japan

It's a good guide for budget planning.


Japan is oftentimes viewed as an extremely expensive country to live in. However, p
rices of commodities in the country are actually not as expensive as everyone thinks. And those who already live in Japan know more than anything the importance of saving every yen.


Here are the prices of some products and produce that are commonly found at the local supermarket to help with your budget planning. You might be surprised with how one product can have many varieties (like the different types of tofu), and how the different varieties of a single type of item can have different prices. What we have here is just a guide of average prices you’ll see in the market.


Food Products

Rice (5kg)

¥2,242

Cooking Oil (1 1L-bottle)

¥288

Bread (1 loaf, 340g)

¥147.56

Soy Sauce (1 1L-bottle)

¥240

Eggs (10-piece carton)

¥221

Vinegar (1 500-ml bottle)

¥133

Flour (1kg)

¥260

Canned fish (1 can, 70g)

¥124

Tofu (1 block, 300g)

¥72.30

Cup noodles (1 cup)

¥151

Milk (1 1L-carton)

¥209

Bottled water (1 2L-bottle)

¥94

Yogurt (1 container)

¥158

Fruit juices (1 1L-cartons)

¥202

Meat and Produce (Meat can usually be purchased in packs with prices calculated by weight. Produce is usually sold in packs or per piece) 

Beef (imported, 100g)

¥275

Cabbage (1kg)

¥184

Pork (belly, 100g)

¥232

Potatoes (1kg)

¥337

Chicken (100g)

¥134

Carrots (1kg)

¥328

Cuttlefish (100g)

¥139

Onions (1kg)

¥290

Prawns (100g)

¥326

Tomatoes (1kg)

¥648

Tuna (100g)

¥469

Apples (1kg)

¥459

Salmon (100g)

¥325

Oranges (1kg)

¥518

Sardines (100g)

¥83

Bananas (1kg)

¥252

Others

Toilet Paper (1 12-roll pack)

¥423

Laundry detergent (1kg)

¥293

Sanitary Napkins (10 pcs)

¥177

Shampoo (1 pack, approx. 300ml)

¥329

Hair Conditioner (1 pack, approx. 300ml )

¥309

Toothpaste (1 140g-tube)

¥156


As of February 2019
Source: Portal Site of Official Statistics of Japan


While most of the produce written above in units of 1kg, typical supermarkets allow you to buy them in smaller amounts—often times per piece, since most Japanese people do not buy their groceries in bulk. Of course, it goes without saying that these prices are simply representative of the average and the price differs depending on the store and region.


Tip: You can save money by bringing your own bag with you (from ¥2 to ¥5, but it adds up in time, depending on the store), and you can also do your part to help the environment as well. 


Provided by Karaksa Media Partner (24 April 2019)


More stories

How do you feel about this article?

Win
3
LOL
3
Total votes
View more stories tagged ""

Read more stories about

Comments

Latest Stories

Load More Stories